Archive

Ewolucja naszego biurka w latach.

Pamiętasz jak jeszcze niedawno chodząc do szkoły, by zasiąść do odrabiania lekcji musiałeś najpierw pójść po książkę do biblioteki? Dopiero z nią siadałeś potem przy biurku wraz z całym niezbędnym wyposażeniem i zabierałeś się do pisania wypracowania lub liczenia zadań, które musiały zostać zrobione przed wyjściem na piłę z kolegami? Już kilka lat później, na studiach, niby wiele się nie zmieniło – oprócz przybywających nieubłaganie lat, może kilku włosów mniej na czubku głowy i dziewczyny na drugim końcu miasta, siadasz przy biurku (choć innym, niż te kilkanaście lat temu) i patrzysz, a tam nic. No prawie nic, bo cały świat zdążył już się skurczyć do rozmiarów ekranu twojego laptopa.

Aranżacja biur również zmieniła się z biegiem lat. Projekty wnętrz biurowych podkreślają charakter firmy, a skoro przedsiębiorstwa stają się bardziej nowoczesne, korzystają z nowych technologii, to biurka pracowników dostosowywane są do sprzętu komputerowego, który zajmuje coraz mniej przestrzeni.

W pogoni za…

Jak to się stało? Jakim cudem w tak krótkim czasie, tak płynnie i niezauważalnie technologia wyparła z użycia wszystko, co tradycjonalne i już passé? Dziękować, lub winić można tylko i wyłącznie czas. Otóż lata mijają, a wraz z nimi wszystko się zmienia. Nie tylko technologia, nie tylko gospodarka, ale również i my. I choć granica powoli zaczyna się zacierać, wciąż zauważyć można różnice pomiędzy pokoleniem XXI wieku, a ich rodzicami, którzy są idealnym przykładem na to, w którym kierunku zmierza globalne społeczeństwo.

Kilkanaście cali, które zrewolucjonizowało świat

W którym kierunku, nie trudno chyba zgadnąć. Współcześnie liczy się efektywność, mobilność, współpraca, komfort i chcąc nie chcąc, ciągłe bycie online. By nadążyć za konkurencją nikt już nie traci czasu na bieganie do biblioteki w poszukiwaniu informacji, czy kreślenie prezentacji na kartce. Wystarczy tylko jedna rzecz, która zapewni wszystko to, co dawniej niezbędne – komputer.

Komputer to już podstawowe narzędzie pracy większości osób. Dlatego skupmy się na nim. W tym roku mija 75 lat od przełomowego odkrycia J. P. Eckerta i J. W. Mauchly’ego, czyli sławnego ENIAC-a. Słynny pierwszy komputer zajmował 167 m2 powierzchni, ważył 27 ton, a do jego obsługi niezbędny był sztab osób. Dzisiejsze „pecety” mieszczą się w torebce, są leciutkie i estetyczne. I mogą o wiele więcej.

Po tej krótkiej lekcji historii zasiądźmy do naszego biurka i spójrzmy – oprócz komputera i kilku prywatnych rzeczy, takich jak zdjęcie, kubek do kawy, czy telefon nic tam nie ma, prawda? A może jest tam jeszcze mniej? To nic nadzwyczajnego. Współcześnie, paradoksalnie, dzięki mniej, możemy więcej. Nie potrzebujemy już, tak jak dawniej, oddzielnej rzeczy do wykonania każdego zadania. Znikają papierowe terminarze, słowniki, kolorowe zakreślacze, faksy, nawet długopisy. Wszystko to znajdziemy tam, w naszym niewielkim komputerze.

Pracuj zdalnie zawsze i wszędzie. Nawet na drugim końcu świata bez swojego komputera

Kiedyś byłoby to nie do pomyślenia. Na szczęście teraz to żaden problem. Nawet jeśli pracujesz na specjalnym oprogramowaniu. Komputer to cały czas centrum wszechświata, jednak świat poszedł o krok dalej i nie musisz już pracować tylko i wyłącznie przy swoim biurku.

Wiemy, że świat ewoluuje i ewoluuje też nasze biurko. Wszystko mieści się w niewielkich rozmiarów komputerze. Ale co, jeśli i nasze stanowisko pracy może skurczyć się do rozmiarów pozwalających nam na pracę niezależnie od tego, gdzie i kiedy jesteśmy? Jeśli jeszcze o tym nie słyszałeś, poznaj pracę w chmurze.

Nie musisz mieć już nawet własnego komputera przy sobie. Wystarczy, że zalogujesz się z dowolnego urządzenia z dostępem do sieci, w dowolnym miejscu na świecie i voilà! Możesz pracować wszędzie, bo twoje „wirtualne biurko” możesz już zabrać ze sobą. Gdzie tylko chcesz.

Jak wyrobić podpis elektroniczny?

Świat pędzi, wszystko się rozwija, odległość powoli traci znaczenie. Wszystko to za sprawą wszechobecnego internetu. Możemy bez żadnych przeszkód porozmawiać z ciocią zza oceanu, oglądać „na żywo” mecz z drugiego krańca świata, czy kupić dom w dowolnie wybranym „ciepłym kraju” nie ruszając się z fotela. Również jeśli chodzi o załatwianie wszelkich spraw, zarówno tych urzędowych, jak i tych mniej oficjalnych, mamy możliwość, by dokonać wszelkich formalności na odległość. Wystarczy do tego podpis. A konkretniej podpis elektroniczny.

Co to jest podpis elektroniczny?

Co to jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny, znany także jako podpis kwalifikowany, to personalny podpis w formie elektronicznej, który służy do identyfikacji osoby składającej dany podpis i którym posługiwać się mogą tylko osoby fizyczne. Za jego pomocą podpisać można dokumenty prywatne, dokumenty firmowe oraz dokumenty niezbędne w komunikacji z administracją. Co ważne, podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną, jaką ma podpis własnoręczny, gdyż poświadczony jest specjalnym certyfikatem kwalifikowanym, umożliwiającym weryfikację osoby, która składa dany podpis.

Należy pamiętać, że tylko osoba, do której kwalifikowany podpis elektroniczny oraz certyfikat są przyporządkowane, ma prawo z niego korzystać.

Podpis elektroniczny to nie tylko twój podpis w wersji cyfrowej. W jego skład wchodzi specjalna karta kryptograficzna, gdzie zapisany jest twój certyfikat kwalifikowany oraz oprogramowanie, które należy zainstalować i czytnik kart, który podłącza się do komputera.

Jak działa podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny działa na zasadzie szyfru asymetrycznego i funkcji skrótu, co oznacza, iż tworzy unikalną dla wiadomości kontrolną sumę o długości niezależnej od wielkości danej wiadomości, czego skutkiem jest nieprzewidywalna zmiana skrótu. Dzięki temu łatwo jest dokonać weryfikacji wprowadzanych w dokumencie zmian.

By złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny, wymagane są:

  • klucz publiczny (używany do szyfrowania, udostępniany każdemu, kto chce zaszyfrować wiadomość) i klucz prywatny (używany do odczytu, posiadany wyłącznie przez adresata informacji),
  • certyfikat kwalifikowany (posiadający m.in. numer certyfikatu, dane służące do weryfikacji podpisu elektronicznego, oznaczenie początku i końca okresu ważności certyfikatu, określenie podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne, nazwisko oraz imię lub pseudonim osoby, która składa elektroniczny podpis)
  • nośnik kluczy oraz certyfikatu (zazwyczaj karta kryptograficzna).

Kwalifikowany podpis elektroniczny

Podpis kwalifikowany, w odróżnieniu od Profilu Zaufanego służącego do bezpłatnego potwierdzania tożsamości podczas załatwiania wszelkich spraw administracyjnych, jest płatny. Zakupić go można u certyfikowanego dostawcy. Listę dostawców znajdziemy na stronie Narodowego Centrum Certyfikacji. Można również pełnoprawnie korzystać z podpisu elektronicznego wydanego przez dowolny kraj Unii Europejskiej – należy jednak pamiętać, by był to podmiot kwalifikowany.

Cena uzyskania kwalifikowanego podpisu elektronicznego zależy od okresu ważności certyfikatu, rodzaju urządzenia do składania podpisu (może to być token USB, czytnik kart USB lub PCMCIA) oraz dostawcy.

Zestaw podpisu elektronicznego może składać się z tokena usb, czytniku kart lub pcmcia.

Jak podpisać dokument podpisem kwalifikowanym?

Jak podpisać dokument podpisem elektronicznym?

By zacząć korzystać z podpisu elektronicznego należy:

  1. Zainstalować zestaw do jego składania.
  2. Włożyć kartę kryptograficzną do czytnika kart.
  3. Pobrać aktualną wersję oprogramowania oraz zainstalować ją na dysku twardym komputera.
  4. Uruchomić zainstalowane oprogramowanie.
  5. Wskazać plik, który chcemy podpisać.
  6. Wskazać certyfikat, za pomocą którego chcemy złożyć podpis.
  7. Podać numer PIN do karty i zatwierdzić go przyciskiem OK.
  8. Przy podaniu prawidłowego numeru PIN, oprogramowanie wygeneruje odpowiedni komunikat.

Bardzo ważne, by pamiętać o tym, że po podpisaniu dokumentu kwalifikowanym podpisem elektronicznym nie otwierać danego dokumentu ponownie. Może być to powodem wystąpienia pewnych błędów, które utrudnią odczytanie pliku.

Podpis elektroniczny Bydgoszcz

Podsumowanie

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest bardzo przydatny, zwłaszcza w czasach, kiedy utrudniony jest kontakt z urzędami przez pandemię. Należy pamiętać, że podpis elektroniczny wydawany jest tylko osobie fizycznej, a nie firmom czy spółkom. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!